Dekoracja kościoła krok po kroku
Jak zaplanować dekorację ślubną kościoła?
Istnieje kilka elementów, które dekoratornie dekorują "w standardzie".
Przede wszystkim jest to Ołtarz.
1. Podstawową dekoracją jest okazała kompozycja ze świeżych kwiatów.
Kwiaty wybierane do dekoracji ślubnej kościoła najczęściej są białe lub kremowe. Nasze ulubione to lilia (orientalna odmiana nie pachnie), róża avalanche, eustoma, goździk, goździk gałązkowy, lewkonia, mieczyk, w sezonie maj-lipiec peonia. Dużą rolę odgrywa zieleń. Ruskus włoski i eukaliptus, różne odmiany paproci, salal (liście orzecha), bluszcz (hedera). Nie używamy chryzantem ani kalii do dekoracji kościoła, chociaż niektóre odmiany są przepiękne (są niemodne i niektórym kojarzą się z pogrzebem). Ostrożnie podchodzimy też do gipsówki bo może zepsuć końcowy efekt.
Bukiet pod ołtarzem kosztuje u każdego florysty inaczejł. Jest wykonany w gąbce florystycznej, najczęściej w plastikowym naczyniu. Wysokość bukietu nie powinna być wyższa od ołtarza. Niektórzy księża nie życzą sobie ustawiania jakichkolwiek kwiatów i dekoracji na stole, jest to miejsce na przedmioty liturgiczne. W niektórych parafiach księża oczekują jak największej ilości kwiatów i wtedy można postawić małą kompozycję kwiatową w gąbce lub wazonie (wazony prawie zawsze są dostępne w kościołach).
Wokół bukietu pięknie wyglądają świece w szklanych tubach.
2. Jeśli budżet pary młodej na to pozwala, można ustawić mniejsze kompozycje kwiatowe pod mównicą oraz na ołtarzach bocznych.
3. Ważnym elementem jest dekoracja tabernakulum. Stawia się tam jedną lub dwie małe kompozycje kwiatowe.
4. Kolejnym ważnym elementem jest stylowy klęcznik lub biały pokrowiec z materiału na klęcznik.
Można go delikatnie udekorować tiulem i kwiatami, po bokach delikatnie spiąć szpilkami.
5. My dekorując kościół zawsze przywozimy własne krzesła (białe chiavari) lub materiałowe pokrowce na krzesła. Dekorujemy je tiulami, wstążkami, kwiatami. Czasami w mniejszych kościołach para młoda siedzi na krzesłach natomiast świadkowie siedzą w pierwszych ławkach i nie zasłaniają pary młodej.
6. Bardzo często klienci zamawiają biały lub czerwony dywan. U nas kosztuje 15zł za metr (sprzedaż).
Dywan rozwija się od klęcznika (klęcznik ustawiamy na dywanie) do ostatniej ławki lub do drzwi. Nie jest to ani papier, ani flizelina, to normalna wykładzina o grubości około 3-4 mm.
7. Jeśli chodzi o dekorację Nawy Głównej to przede wszystkim: dekoracja ławek tiulem, wstążkami, kwiatami. Lambrekiny z materiału, tiulu, wstążek - czyli upięte pomiędzy ławkami, aby je zamknąć od strony alejki ślubnej. Wazony ze świecami, latarnie, płatki róż, tabliczki z hymnem do miłości. Przed zaplanowaniem dekoracji z płatków kwiatów zawsze sprawdzamy w kościele, czy jest na to zgoda księdza.
8. Na początku alejki ślubnej ustawia się postumenty z kwiatami, metalowe stojaki, świeczniki, kwiaty i świece. Najbardziej okazałą dekoracją chociaż rzadko już spotykaną jest łuk kwiatowy- metalowa brama udekorowana świeżymi kwiatami.
9. Przed wejściem czasami ustawia się tablicę z informacją z imionami pary młodej i godzinie ślubu.
Dla nas ważne jest to, aby dekoracja była piękna. Wszystkie elementy czyste, wyprasowane. Kwiaty tylko świeże, nie dekorujemy kościołów sztucznymi kwiatami. Uważamy, że najzwyczajniej nie wypada.
Kwiaty zostawiamy w kościele. Po ceremonii, kiedy wszyscy opuszczą kościół, sprzątamy dekoracje. Materiały, wazony, stojaki, pokrowce. Zostawiamy kościół tak, jak go zastaliśmy.
Jeżeli w ciągu jednego dnia w kościele są 2 lub więcej ślubów, nie dekorujemy kościoła pomiędzy ślubami. Pary Młode porozumiewają się indywidualnie i rozliczają się między sobą. My podpisujemy umowę tylko z jedną parą, która jest upoważniona przez inne pary do ustaleń.
Czy udekorowanie większej ilości ślubów jednego dnia kosztuje więcej? Często tak, wiąże się to z logistyką i większym zaangażowaniem ze strony dekoratorni.
5/5
wartosciowe👍